Gürsel Tekin’den CHP lideri Özel’e fıkralı mesaj

CHP içinde son dönemde yaşananlar ve Gürsel Tekin’in istifası halen Ankara’da tartışma konusu. Peki, parti kulislerinde bu gelişmeler nasıl yankı buldu? Gürsel Tekin istifasını geri alır mı? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, edindiği kulis bilgileri aktardı.

Dicle Canova’nın açıklamaları şöyle: Son kararlar özellikle kurultay sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen kesimin ciddi tepkisini çekti. Zaten kurultay sonrası parti içinde ayrıma tabi tutuldukları görüşü vardı. ‘Bir kucaklaşma yaşanmadığı gibi hiçbir şekilde görüşlerimiz dikkate alınmıyor’ tepkisi dile getiriliyordu. Son MYK ve PM sonrası ‘Bu manzara hayırlı bir manzara değil. Şu anda en büyük 1 Nisancı genel merkez. Son adaylaşma bunu gösteriyor’ diyenler arttı.

Neden en büyük 1 Nisancı genel merkez? Kastedilen 31 Mart seçimi sonrası CHP’deki olası kurultay girişimleri. Bir olağanüstü kurultay gündeme gelirse, genel merkez yönetiminin gücünü korumak adına kendi yakın çevresini CHP’nin elindeki belediyelere yerleştirerek güç kazanma amacı hedeflediği kastediliyor.

Genel merkeze yakın halka ise partide yeni bir dönemin başladığı ve ona uygun yapılanmaya gidilmesinin normal olduğu, yıllardır egemen olan bir grubun yapının bugün duyduğu rahatsızlığı, parti içinde sorun varmış gibi yansıtmaya çalıştığı öne sürülüyor.

“SÜREÇLER ACEMİLİK İÇİNDE YÜRÜTÜLÜYOR” TEPKİLERİ VAR

Diğer yandan değişimden yana hareket edip Özgür Özel’i destekleyenlerin bir kısmı da artık süreçlerin acemilik içinde yürütüldüğü görüşünde. En son ve en somut örnek de Hatay olarak gösteriliyor. Haluk Levent konusu, Lütfü Savaş ile ilgili halen ‘değişebilir’ mesajlarının verilmesi. Partinin kendi kendini yıpratmasına yol açtığı görüşlerini güçlendiriyor.

Alper Taşdelen ve Yılmaz Büyükerşen ile ilgili süreçlerin de rencide edici yıpratıcı şekilde yürütüldüğü eleştirileri var. Keza Gürsel Tekin’in istifası da yine aslında benzer yaklaşımlar üzerinden yaşanan kırılma ile oldu. Tekin’in Kadıköy ve Esenyurt adaylığı konusunda kendisi ile iletişim kurulmadan karar alınması ve bunları kamuoyuna deklare edildikten sonra öğrenmesi kırgınlığın görünen nedeni.

GÜRSEL TEKİN CNN TÜRK’E KONUŞTU

Gürsel Tekin ile istifa ettiği gün konuştuğumda, ‘Önce genel merkez açıklamama cevap versin, ben sonra konuşacağım’ demişti. Bugün yine aradım. Çünkü Özgür Özel bazı gazetelere verdiği demeçte ‘Çok sevdiğim değerli bir isim, kendisini arayacağım. İlk kızgınlık geçtikten sonra Gürsel ağabeyin yeniden baba ocağına döneceğine inanıyorum’ sözleri üzerine konuştuk.

“GENEL BAŞKAN ARAYACAKMIŞ MERAKLA BEKLİYORUM”

Gürsel Tekin, ‘Niye dönecekmişim onu anlamadım’ dedi. Sonra da Özel’in kendisini arayacağım dediğini anımsattı. ‘Arayacakmış merakla bekliyorum’ diye vurguladı.

ANLATTIĞI BİR FIKRA İLE ÖZGÜR ÖZEL’E NE MESAJ VERDİ?

Bir de fıkra anlattı. Polis suçüstü yakaladığı bir zanlıyı karakola götürüyor. İfade alacak ama zanlı karakolda ifade vermeyip ısrarla ‘Avukatımı istiyorum’ diyor. Suçüstü yakaladığı için zanlının bu tavrına sinirlenen polis, ‘Diyelim ki avukatını çağırdık ne diyecek?’ diye sorar. Zanlı ‘Valla ne diyecek ben de merak ediyorum’ yanıtını verir.

Yani Tekin kendisini istifaya götüren süreç apaçık ortadayken bunun nasıl izah edileceğini merak ediyor. Özgür Özel ile görüştükten sonra kararı değişir mi? Ben bugün öyle bir izlenim almadım. Kararından dönmeyecek gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x