İBB Başkanı İmamoğlu, Almanya’da: Neden gitti ve kimlerle neyi görüştü?

18 Haziran Salı akşamı Dortmund’ta Türkiye’nin Gürcistan ile oynadığı maçı stadyumda izleyen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Berlin’de yaptığı siyasi görüşmelerin ardından dün akşam oynanan Portekiz maçını izlemek üzere yeniden Dortmund’a geçti.

Başkent Berlin’de bir dizi siyasi görüşmelerde bulunan İBB Başkanı, Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner ile İstanbul-Berlin arasında imzalanan “kardeş şehir” anlaşmasının 35. yıldönümünde bir araya geldi ve Berlin Belediyesi’nin Altın Defteri’ni imzaladı.

İmamoğlu, iki kent arasındaki kültür, sanat, turizm ve ekonomik işbirliğinin artırılmasının her iki şehrin de yararına olacağını söyledi.

Türkiye ile Almanya arasında 100’e yakın kardeş belediye bulunduğunu hatırlatan İmamoğlu, gelecek yıl belediyeler buluşması organize etmeyi planladığını kaydetti.

Kai Wegner’i İstanbul’a davet eden İmamoğlu, iki kent arasındaki işbirliğinin örnek teşkil edeceğini söyledi.

Wegner, “Kısa bir süre önce Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na tekrar seçildi. Berlin ile İstanbul arasındaki kardeş şehir ilişkisi, günümüzde daha da güçlenmiştir; çünkü tarih bize, demokrasi ve özgürlüğü mücadele ederek kazanmamız gerektiğini öğretmiştir.” diye konuştu.

Wegner’in 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda “Türkiye-Almanya finali” temennisine teşekkür eden İmamoğlu, “İyi olan kazansın.” dedi.

ALMAN BAKANLARLA DA GÖRÜŞTÜ

Ekrem İmamoğlu Berlin’de; Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Niels Annen ve Maliye Bakanı Christian Lindner ile heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

İmamoğlu, akşam saatlerinde de Alman Sanayileri Federasyonu (BDI) İcra Kurulu Başkanı Tanja Gönner ve ekibiyle bir araya geldi.

Görüşmelerle ilgili Alman siyasetçiler açıklama yapmazken İmamoğlu, görüştüğü isimlerle birçok farklı konuyu ele aldıklarını söyledi.

Görüşmelerde düzensiz göçün de ele alındığını vurgulayan İmamoğlu, “Türkiye ve İstanbul’u etkileyen düzensiz göçün, mültecinin, sığınmacının, farklı sıfatlarıyla kitlelerin varlığından konuşarak bu konunun aşılmasıyla ilgili, hem bakanlıklarla hem de şehirlerin deneyimleri üzerinden ‘Neler yapabiliriz?’ diye konuştuk. Avrupa Birliği yolculuğunda kötü giden sürecin, olumlu bir şekilde nasıl oluşturulabileceği, yeni bir güzergâh çizilebileceği konusunda görüşlerimizi paylaştık.” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARIYLA TOPLANTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Berlin’e gelmeden Düsseldorf ve Köln Belediye Başkanları ile bir araya geldi. Ayrıca Köln’deki “Küçük İstanbul” olarak bilinen Keup Strasse’de esnaf ziyaretleri yapan İmamoğlu, burada bulunan Türk göçmenlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Daha sonra Köln Merkez Cami’ne geçen İmamoğlu, bünyesinde birçok unsuru barındıran yerleşkede incelemelerde bulundu ve caminin mimarı Gottfried Böhm ile iletişime geçmeleri talimatı verdi. Tasarımdan etkilendiğini dile getiren İmamoğlu, mimar Böhm’e İstanbul için uygun bir noktaya cami tasarlaması teklifinde bulunulmasını istedi.

İmamoğlu, Dortmund’ta oynanan Türkiye-Portekiz maçını izledikten sonra İstanbul’a döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x