M3’lü MacBook Air, performans testinde şov yaptı!

Apple, merakla beklenen M3 işlemcili yeni MacBook Air modellerini geçtiğimiz gün duyurdu. Resmi web sitesinde blog gönderisi yayınlayarak tanıtım yapan şirket, bir etkinlik düzenlememesine rağmen dikkat çekmeyi başardı. Son olaraksa M3 MacBook Air modelinin Geekbench performans testi ortaya çıktı.

M3 MacBook Air Geekbench performans testi

Apple, yeni MacBook Air için bir hayli iddialı. Öyle ki şirket, söz konusu modelin yapay zeka açısından dünyanın en iyi dizüstü bilgisayarı olduğunu söylüyor. Bununla beraber marka, modelin M1 işlemcisine sahip Air‘den yüzde 60’a kadar, Intel işlemcili Air’den ise 13 kat daha hızlı olduğunu öne sürüyor. Bu durumda Geekbench testi merakla bekleniyordu. Neyse ki bu performans testi kısa süre önce ortaya çıktı.

M3 MacBook Air modeli, Geekbench veri tabanında görüntülendi. Bilmeyenler için Geekbench, bilgisayar, tablet ve telefonların merkezi işlem birimini (CPU) ve grafik işlem birimini (GPU) performans testinden geçiren yardımcı program. Bu program, testler sonucunda bir puan veriyor. Bu puan da cihazın ne kadar iyi olduğunu gösteriyor.

M3 MacBook Air 15 inç modelinin Geekbench testinde baktığımızda tekli ve çoklu çekirdekli testlerden sırasıyla 3.157 ve 12.020 puan aldığını görüyoruz. Bu skorlara göre yeni dizüstü bilgisayarın, Kasım 2023’te piyasaya sürülen M3 MacBook Pro‘dan birazcık daha fazla güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Karşılaştırma yapmak gerekirse M3 MacBook Pro 14 inç modeli, tekli ve çoklu çekirdekli testlerden sırasıyla 3127 ve 11.895 skor elde etmişti. İki model arasında pil, ekran ve kasa farkı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Model / Puan Tek Çekirdek Çok Çekirdek
M3 MacBook Air 15 inç 3.157 12.020
M3 MacBook Pro 14 inç 3127 11.895

MacBook Air‘in Geekbench testinde Pro‘ya kıyasla daha yüksek performans sunduğu görülse de, Pro‘nun aktif soğutma sistemi sayesinde performansını daha uzun süre koruyabileceğini unutmamak gerekiyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

M3 MacBook Air inceleme videomuza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x